Video üyelere özeldir.
Ücretsiz üye olmak için üye ol butonunu tıklayınız. 

Üye iseniz giriş butonunu tıklayarak giriş yapınız.

Üye Ol Üye Giriş

Yayınlanan Fiyat Farkı Taslağı, Beklentileri Karşılıyor mu?

Kamu İhale Kurumunun internet sitesinde “Fiyat Farkı Esaslarında Değişiklik Yapılmasına Dair Taslak” yayımlanmış ve görüşlerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar gönderilmesi istenilmiştir. Ülkemizde son zamanlarda döviz kuruyla beraber enflasyonun ekonomik hayatta yarattığı olumsuz etkiler, Yüklenicilerin mevcut sözleşmelerini yürütmelerinde ve yeni kamu ihalelerine teklif vermelerinde birçok belirsiz faktörün oluşmasına neden olmuştur.

Mevcut fiyat farkı düzenlemeleri ve hatta dönem içinde yapılan, akaryakıtta eşel mobil sistemi, iyileştirmeler dahi yüksek maliyetlere katlanan Yüklenicilerin sözleşme ifa şartlarını düzeltememiştir.

Bu nedenle, enflasyonun ve döviz kurunun getirdiği fiyat dalgalanmalarını engelleyecek en önemli çözüm yolu olarak fiyat farkında köklü iyileştirmeler beklenmektedir. Mal ve Hizmet Alımları ile Yapım İşlerinde uygulanacak fiyat farkına ilişkin taslak değişiklikler, yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğinden, ilanı veya duyurusu bu taslağın yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olan ihalelerde taslak öncesindeki Esaslara göre fiyat farkı yürütülecektir.